Uzmanlarından E-Sigara Kehanetleri!

Uzmanlar1ndan ESigara Kehanetleri

Dünya üstündeki milyonlarca sigara kullanıcısı bu bağımlılıklarından kurtulmak için e sigara kullanmayı tercih ediyor. Bugün, tarihte e-sigara üretimi yapmış en eski şirketin açılış zamanı 2006 Yılı (Joyetech). 2006 – 2007 Yıllarından bu yana geçirdiğimiz buharlı seneler bizlere e-sigaranın geçici bir heves olmadığını gösterdi. Buraya kadar her şey tamam. Peki e-sigara konusu ile alakalı uzman olanların ilerleyen yıllarda e-sigaranın geleceği mevzusundaki kanaatleri neler? E-sigara uzmanlarından e-sigara kehanetleri!

Clive Bates: “E-Sigara Kullanımı Artarak Sigaranın Yerini Alacak”
Clive Bates, ABD’ de sigara karşıtı bir örgütün şimdi emekli olmuş olan yöneticisi. Clive Bates’e göre ilerleyen yıllarda “buharlanmak” (to vaping) geleneksel sigara ve tütün ürünlerinin yerini alacak.

Aslında e-sigara hakkında bu kehanete o kadar da şaşırmamak gerekiyor. Neden mi? Günümüzde her ne kadar ana akım medya e-sigara kullanmanın zararlı olmasından laf etse de web gibi serbest medya kanalları e-sigara hakkındaki gerçekleri bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor. Bu da tütün lobileri ya da sigara satıcıları ne kadar gayret sarf ederse etsin e-sigaranın geleneksel – düzgüsel sigaranın yerini almasını sağlıyor. Özetle e-sigara kullanmanın sigaranın yerini almasında internetin de oranı olabildiğince büyük. Günümüzde hayattaki bütün e-sigara kullanıcıları birbirleri ile iletişime geçebiliyor, deneyimlerini paylaşarak birbirlerine destek olabiliyorlar.

David Sweanor: “Bir Kez Daha Göreceğiz Ki İnovasyon Önce ABD’deki Sonra Dünyadaki Tütün Üreticilerinin Tarzlarını Dramatik Biçimde Değiştirecek”

David Sweanor, Ottawa Üniversitesinde çalışmış bir kişi. Öncesinde sıhhat hukuğu, politakaları ve etiği üstüne çalışmış olan David Sweanor, e-sigaranın tütün üreticilerini hüzünlü biçimde etkileyeceğinden laf ediyor. Bir e-sigara kehaneti olarak karşımıza çıkmış olan bu durumun göstergelerini günümüzde muhtelif tütün üreticilerinde görebiliyoruz.

E-sigara endüstrisinin sigara ve tütün üreticilerinin radarında olduğu malum. Tütün ve sigara üreticileri öncelikle ana akım medyayı kullanarak e-sigaranın ismini kötüye çıkarmaya çalıştılar. Sonrasında bu tütün ve sigara üreticilerinin e-sigara aynısı mamüller piyasaya sürdüklerine tanık olduk. Tütünü yakmadan, ısıtarak tam bir e-sigara olmasa da benzer bir ürün ortaya koyan IQOS bu tip mamüllerin başlangıcında geliyor. Yani e-sigara üreticileri ve sektör, sigara ve tütün üreticilerinin tarzlarını hakikaten de değiştiriyor.

Phil Busardo: “E-Sigaranın Sigara İçenleri Değiştirdiğini Görmek Güzel”

Phil Bursado aslolan mesleği avukat olan bir Youtuber. E-sigara ve e-likit hakkında öneri almak dilerseniz Phil Bursado’nun Youtube sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Peki Phil Bursado’ nun e-sigara mevzusundaki öngörüsü tam anlamıyla ne? Phil Bursado hemen hemen e-sigara devriminin sigara içicisini tam anlamıyla etkileyemediğinden laf ediyor. Yine de kısa vakit içinde e-sigara endüstrisinin sigara içenleri etkilemesi ise hoş bir şey diye de etkliliyor.

Yazımızın başlangıcında da bahsetmiş olduğumuz gibi bilhassa internetin serbest medya ortamı, e-sigara kullanımının günden güne artmasına niçin oluyor. Size nikotin elde eden ve geleneksel tütün mamüllerinden daha temiz, fena kokmayan, daha azca zararlı ve hesaplı bir alternatifiniz var ise niçin sigara kullanmaya devam edesiniz? E-sigara kullanması ilerleyen yıllarda daha şok artacak ve sigara kullanımını ortadan kaldıracak seviyeye gelecektir.

Tim Philips: “Bugün Sigaraya Alternatif Olan Bir E-Sigara Hareketini Kimse Yok Sayamaz”

İnternetteki “e-cig intelligence” sitesinin sahibi olan Tim Philips, e-sigara devriminin hayattaki her ülkede artık kabul gören bir hareket bulunduğunu belirtiyor. Gerçekten de e-sigara bugün ana akım medyanın yanlış yönlendirmelerine ve birtakım hükumetlerin yasaklamalarına karşın giderek daha fazla kullanılan bir ürün olmaya devam ediyor.

Pamela Gorman: “Ben Ve Benim Kurumum (Dumansız Ürünler Ticareti Topluluğu Yöneticisi) E-Sigara Düzenlemelerine Rağmen Bu Hareketin Durdurulamayacağına İnanıyoruz.”

Pamela Gorman, “smoke – free alternatives trade association” topluluğunun yöneticisi. Bu da sigara ve tütün ürünlerine alternatif dumansız mamüller anlamına geliyor. Bu gruba e-sigara cihazlarını dahil edebildiğimiz gibi bunun yanı sıra nikotin sakızı, nikotin bandı, ilaçlar ve bitkisel tedavi yöntemlerini ve hatta tütünü buharlaştıran – ısıtan e-sigara aynısı ürünleri de dahil edebiliriz.

Peki Bayan Gorman ne demek istiyor? E-sigara bugün bütün dünya insanları için çok mühim bir devrim. Hatta bu inkilap için “buhar devrimi” yakıştırmasını dahi kolaylıkla yapabiliriz. E-sigaranın bu önlenemez yükselişi, tütün üreticileri başta olmak suretiyle birçok endüstriyi kökünden değiştirecek. Her ne kadar e-sigara hakkında yasal düzenleme ve yasaklar dünyanın birçok ülkesinde baskın olsa da, hayattaki birçok insan e-sigara devriminin arkasında duruyor.

James Li: “MTL E-Sigara Ve Atomizerlere Ek Olarak Küçük Pod Cihazlar E-Sigara Pazarını Domine Edecek”

James Li, e-sigara kullanıcılarının da yakından tanıdıkları Innokin firmasının yöneticilerinden. James Li’ ye göre, e-sigara modellerini sıkı bir evrim süreci bekliyor. Nasıl ki mekanik modlar uygunsuz kullanım ve aynısı sorunlardan kaynaklı giderek azaldıysa aynı eksilme sürecinden şimdi de ağır ve hantal mod e-sigara modelleri geçecek.

James Li’ nin e-sigara hakkında bu öngörüsü şimdiden birçok e-sigara üreticisinde göze çarpıyor. Pek çok e-sigara üreticisi yüksek watt modellerinden pod mod şeklinde de malum daha ufak e-sigara modellerine doğru bir evrim sürecinden geçiyor. Piyasada yalnızca pod – mod e-sigara modelleri değil bunun yanı sıra MTL atomizer ve e-sigara modelleri de popülerleşip yaygınlaşıyor.

Neil Humber: “2018 Yılında İngiltere, E-Sigara İle İlgili Her Şeyin Başkenti Ve Köprüsü Olacak”

Neil Humber, İngiltere’ de e-sigara hakkında gösterim yapan e-cig click sitesinde editörlük yapıyor. Neil Humber’a göre İngiltere, e-sigara devriminin lokomotifi olacak ve bunun başladığı sene ise 2018 olacak. Peki bu harbiden doğru mu?

İngiltere’nin ismi e-sigaralarla birçok defa sık anılıyor. Bunun ilk sebeplerinden birisi dem İngiltere’nin e-sigara mevzusundaki ilmi ve tıbbi araştırmalara öteki birçok ülkedekinden daha fazla ehemmiyet vermesi. İngiltere’ de e-sigara devrimi öncelikle devletin sigarayı bırakanlara ücretsiz olarak e-sigara vermesi ile başladı. Daha sonrasında muhtelif yasal sınırlandırmalar ingiltere’de de gündeme gelse de vatandaşların reaksiyon ve protestoları e-sigara kullanımını İngiltere’ de yeniden zirveye taşıdı. Özetlemek gerek görülürse İngiltere’ nin e-sigara endüstrisinin lokomotifi olmaması için asla bir niçin yok! Ne diyelim darısı hoş ülkemiz Türkiyemizin başına…

Ghyslain Armand: “E-Sigara İle Geleneksel Sigara Arasındaki Kırmızı Çizgi Daha Da Belirgin Olmalı”

PGVG ve Vaping Post isimli e-sigara kültürü dergilerinin kurucusu olan Ghyslain Armand, insanlara e-sigara ve sigara farkların daha iyi anlatılması icap ettiğini düşünüyor. Peki harbiden e-sigara ile geleneksel sigara içinde büyük farklardan laf edilebilir mi?

E-Sigara da sigara gibi zararlı bir nikotin sağlayıcıdır. Ancak sağlığa olan zararları değerlendirildiğinde e-sigara, geleneksel sigara ve tütün ürünlerinin yanısıra son aşama masum kalmaktadır. Gerek web gerekse öteki kanallardan insanların bunun farkına varması hızlandığında sigara ve tütün üreticileri kendilerine seviye vermek zorunda kalacaklar. Günümüzde bilhassa internette e-sigara ve geleneksel sigara karşılaştırması üstüne birçok kaynak var. Buradan da ufak bir inceleme yapabilir ve e-sigara ile geleneksel sigara arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları kendiniz de görebilirsiniz.

Eğer içeriğimizin konusunu sevdiyseniz ve dünyanın dört bir tarafındaki birçok uzmandan e-sigara kullanması hakkında daha fazla kehanete ulaşmak dilerseniz bağlantıya tıklamanız yeterli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir