Sigara İçim Ve Nargile İçim Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sigara 0cim Ve Nargile 0cim Aras1ndaki Farklar Nelerdir

Elektronik sigara kullanmaya derhal hemen başlamamış sigara bağımlıları için “sigara içimi”, “nargile içimi – Sub OHM”, “sigara içimi – MTL” gibi terimler bir şey anlatım etmiyor olsa da, bir e-sigara kullanıcısı için bu terimler kolay kelimelerden fazlasını anlatım eder. Özellikle e-sigara hakkında forum ve sayfalarda bu terimlerle karşılaşıyor ve ne anlama geldiklerini merak ediyorsanız blogvaper.com adresinin sizler için hazırladığı bu içerik olabildiğince hoşunuza gidecek. Yazımızın ilerleyen kısımlarında ise sigara içim ve nargile içim arasındaki farklara da geniş olarak değineceğiz.

Sigara İçim MTL Nedir?
Sigara içim, e-sigara kullananlar içinde yaygın bir tabirdir. Farklı bir e-sigara kullanma şeklini anlatım eden bu kelime, daha azca buharla bildiğiniz sigaraya benzer bir içim sağlama eylemine verilen addır. Yani sigara içim atomizer kullandığınızda e-sigara aletinden derhal ve yoğun miktarda buğu gelmez. Onun yerine daha az, daha yüksek nikotin değerlerine haiz ve yoğun aromalı bir buğu elde edersiniz. Özellikle son yıllarda birçok tecrübeli e-sigara kullanıcısı sigara içim şeklini tercih etmektedir.

Sigara İçim Nargile İçim Yerine Neden Tercih Ediliyor?
Bunun muhtelif sebepleri var. İlk olarak yoğun e-sigara buharı -özellikle kapalı alanlarda- sizi ve çevrenizdekileri rahatsız edebilir. Özellikle yoğun olarak bir mod e-sigara kullanıyorsanız; bunun için makul atomizer ve e-likitiniz var ise yoğun buğu kapalı bir odayı göz gözü görmez hale getirebilir. Belki de bu yüzden bilhassa ev ortamında sigara içim e-sigara kullanması daha fazla üstünlük sağlar.

Sigarayı Yeni Bırakanlar “Sigara İçim” Diyor!
Sigara içim, tıpkı geleneksel bir sigaradan duman çekiyormuşsunuz gibi bir tecrübe yaşatır. Bu vaziyet bilhassa sigara bağımlılığına son vermek isteyen kullanıcılar için uygundur. Aslında gerek sigara içim gerekse nargile içim e-sigara cihazları sizin nikotin ihtiyacınız olan şeyi giderir. Buna rağmen sigara içimi e-sigara cihazlarının geleneksel sigaraya daha yakın bir his sağladığını da kolaylıkla söyleyebiliriz. Ancak e-sigara kullanıcılarının sigara içim tercih etmesinde rol oynayan birçok değişik etken var.

Nargile İçim Yoğun Buhar Sağlar, Ama…
E-sigara, geleneksel – bildiğimiz sigara ya da nargilelerin aksine duman değil aromalı bir buğu meydana getirirler. Tipi ya da markası ne olursa olsun elektronik sigaralar bu prosedürü coil (bobin) kısımlarındaki e-likit sıvısını buharlaştırarak yaparlar. Hangi içim metodu baskın olursa olsun elektronik sigara cihazlarının buharı bünyesinde olabildiğince azca miktarda aerosol ya da dereceleri nanogramlarla anlatılan solvent gibi zararlı partiküller içerebilir. Yine de elektronik sigara buharı, sigara ya da nargile dumanına göre çok daha azca zararlıdır. Ancak kuşkusuz hepimiz sizin kadar bilgili değil…

Günümüzde kimi kaynaklar tarafınca “elektronik nargile” olarak malum mod e-sigara modelleri bu adlarını sağladıkları dolgun ve yoğun buhara borçlular. Yoğun ve dolgun buğu kimi elektronik sigara kullanıcısı için olmazsa olmaz olsa da cemiyet e-sigara buharı konusu ile alakalı ne yazık ki yanlış bilgilendirilmektedir. Bu da elektronik nargile (mod e-sigara) cihazlarının yoğun buğu veren hususi durumunun bilhassa halka aleni alanlarda sizler için problem oluşturması anlamına gelir. Sigara içim e-sigara cihazlarının dışarıda, günlük koşuşturma esnasında kullanılmak için çok daha en makul bulunduğunu söyleyebiliriz. Çünkü sigara içim e-sigara cihazlarının buharı kimseyi rahatsız etmeyecek derecede azdır ve göze batmaz.

Sigara İçim Daha Pratiktir, Çünkü…
Sigara içim e-sigara bilhassa günlük hayat için daha idealdir. Araç kullanırken kimse aracının yoğun elektronik sigara buharı ile kaplanmasını istemez. Aynı vaziyet restoran, kafe gibi yerler için de geçerlidir. Sigara içim metodu, elektronik sigara cihazları ve atomizerleri(atomizer, coil – bobin altyapısı ve likit tankının bulunmuş olduğu kısımdır) genelde MTL yani İngilizce “Mouth To Lung” olarak anılırlar. Bu kavramı ayrıntılı olarak açıklamadan önce, sigara içim ve nargile içim arasındaki belirgin farklılıklardan bir diğerine değinelim.

Sigara içim e-sigara cihazları yüksek watt değerlerine gereksinim duymazlar. Çünkü bu cihazlar genelde yoğun buğu meydana getirmek için üretilmezler. Sigara içim elektronik sigara cihazlarının bu özelliği, sigara içim e-sigara modellerinin daha küçük, hafifçe ve kolay olmasını sağlarlar.

Boğaz Vurumu Meselesi…
Boğaz vurumu, sigara içim – nargile içim arasındaki farklılıkların en önemlisidir.
E-sigara dünyasına girdiğiniz anda karşılaştığınız terimlerden bir tanesi de boğaz vurumudur. Bu anlatım genelde e-sigara buharının genzinizi etkileme şekline verilen isimdir ve e-likitlerdeki PG – VG oranları ile doğrudan olarak ilişkilidir. Sigara içim, daha faal bir boğaz vurumu sunar yani tıpkı sigara gibi genzinizi hafifçe yakar – tahriş eder. Bu his kimi kullananların hoşuna giderken kimilerinin gitmez. Bir e-likitte nikotin ve PG payı ne kadar yüksekse o denli yoğun bir boğaz vurumundan laf edilebilir. Etkin bir boğaz vurumu için sigara içimi tercih edilir.

Eğer e-sigara buharının genzinizi yakmasını – tahriş etmesini istemezseniz VG payı yüksek ve nikotin kıymeti daha düşük e-likitleri tercih edebilirsiniz. Bunun için kuşkusuz içim şeklinizi de sigara içimi şeklinden nargile içim şekline değiştirmeniz gerekir. Özellikle 18 yaşını geçmiş genç e-sigaracılar nargile içimini daha fazla tercih ederler zira bu içim yöntemi genzi yakmaz ve daha yoğun bir buğu sağlarlar. Bu farklar, sigara içim – nargile içim metodu arasındaki farklar mevzusunun temelidir.

Sigara İçim E-Sigara Ve Atomizerler
Örneğin sitemiz blogvaper.com adresinden de sipariş edebileceğiniz ve e-sigara kullananlar içinde tanınmış bir marka olan Vaporesso imzasını taşıyan Vaporesso Target Mini, Vaporesso Target Pro, Aspire Zelos MTL Kit gibi e-sigara kit seçenekleri bu tipteki e-sigara cihazlarına hoş birer örnektir. Yoğun buğu üretmeyen bu cihazlar, 18650 şarjlı pil kullanmazlar. Bu da onların daha küçük, taşıması kolay ve hafifçe e-sigara modelleri olmalarını sağlarlar ki bu, bir elektronik sigara kullanıcısının şarjlı pillerle alakalı bütün problemlerini kendiliğinden ortadan kaldırır. Ancak kuşkusuz sigara içim yöntemi için ille de bu cihazlara haiz olmanız gerekmiyor. Mod e-sigara gövdesine monte edeceğiniz bir sigara içim atomizer – atomizer tank ile etkili bir sigara içimi elde edebilirsiniz.

Peki piyasadaki en faal sigara içim atomizer modelleri hangileri? Sigara içim atomizer listemizde SMOK Spirals (hazır coil kullandığı ve piyasada coilini bulmak olabildiğince kolaydır), Aspire Nautilus 2 (özellikle sızdırmazlık konusu ile alakalı kullanıcılardan tam not almış bir atomizer tank) ve Digiflavor Siren V2 24 MTL gibi atomizer tanklar, sigara içim için idealdir.

MTL Nedir?
MTL, sigara içim – sigara içimi aygıt ve atomizerleri temsil etmek için kullanılan bir ifadedir. Bu içim yöntemi “ağızdan ciğere” olarak dilimize çevrilebilir. Çünkü MTL içimde e-sigara buharı ilkin ağzınıza sonrasında da ciğerinize çekersiniz. Yani buğu nargile içim şeklinde olduğu gibi doğrudan olarak ak ciğerlerinize ulaşmaz. Çok kullanılmasa da nargile içim ya da nargile içimi için ise “dl” yani “direct to lung” ifadesi kullanılır. MTL için ülkemizde genelde “sigara içim” ifadesi tercih edilse de yurt haricinde MTL sıkça kullanılır.

Sigara İçim Elektronik Sigara: Coil Ve E-Likit
Sigara içim yöntem ve cihazların sağladıkları avantajlardan birisi de coil değişiklik yapma sıklığıdır. Sigara içim için ciğerlerinizi birazcık zorlamalı ve e-sigara aletinden sigara dumanı gibi buğu çekmelisiniz. Ayrıca sigara içim – MTL için nikotin payı standart e-likit içeriklerine göre çok daha yüksek olan e-likitler kullanılır. Bu yüzden MTL için makul olan e-likit içeriklerinde bazı zamanlar “salt nic” şeklinde de malum katkı maddesi kullanılır. Yani sigara içim ve nargile içim içinde kullanılan atomizerler ve e-sigara cihazları gibi e-likit ve coil değişiklik yapma sıklığı gibi mevzularda da farklılıklar vardır.

Salt Nic Nedir?
Salt Nic ya da malum adıyla “salt nicotine” kurutulmamış tütün yapraklarının üstünde bulunan be nikotin karakterine haiz olan bir maddedir. Bu madde, kimyasal yapısı bakımından bildiğimiz sofra tuzuna çok benzediği için “salt nic” ismi verilir.

Nargile İçim Nedir?
Sigara içim ve nargile içim birbirinden farklıdır. Gerek kullanılan elektronik sigara ve atomizerler, gerek kullanım amaçları ve yöntemleri bu iki içim şeklini birbirinden kalın bir çizgiyle ayırır. Nargile içim, sigara içiminin aksine daha yoğun buğu sigara içimine nazaran daha birazcık daha azca nikotinli bir e-sigara kullanımını anlatım eder. Aslında nargile içim “dtl” olarak tanımlanır yani “direct to lung”. Ancak yoğun buğu elde eden e-sigara cihazları ülkemizde elektronik nargile olarak bilinmiş olduğu için yoğun buğu elde eden bu içim biçimi için “nargile içim” tabiri kullanılır. Tahmin ettiğiniz suretiyle nargile içim için nargile içimi e-sigara, e-likit, coil ve atomizer – tank modelleri kullanılır.

Yoğun Buhar Ve E-Likit Çeşitliliği Ve Sigara İçim – Nargile İçim
Geleneksel sigara kadar laf edilmese de nargile de bir tütün ürünü olmasının yanısıra minimum sigara kadar zararlıdır. Hatta muhtelif aromalı tütün içerikleri kullanılarak meydana getirilen nargilenin sigaradan daha tehlikeli fakat buna nazaran daha zor erişilen bir tütün ürünü bulunduğunu da söylemek mümkün. Yoğun ve dolgulu buğu veren e-sigara modelleri bu yoğun buğu verme özelliklerinden kaynaklı elektronik nargile ismi ile ülkemizde satışa sunuldular. Nargile içim ise bilhassa mod cihazlar kullanılarak meydana getirilen e-sigara içme işleminin ismi oldu.

Nargile içim ve sigara içim arasındaki farklılıkların başlangıcında nargile içim tekniğinin daha yoğun buğu sağlaması vardır. Her ne kadar yoğun buhar; kapalı alanlar, araçların iç kısımları, halka aleni yerler, kafe ve restoranlar için makul olmasalar da nargile içim şeklinin de kendisine özgü avantajlarının bulunduğunu söylemek mümkün. Bunların en başta kuşkusuz yoğun buğu geliyor.

Nargile İçim E-Sigara, Coil Ve Atomizerler
Nargile içim için yoğun nikotinli ya da salt nic içeren e-likit içeriklerine ihtiyacınız yok. Genellikle Vaporesso Swag Kit, SMOK Alien 220 Watt, Vaporesso Revenger gibi esasen e-sigara kullananlar içinde tanınmış olmuş e-sigara kitleri ve standart bir atomizer ile yoğun buharlı bir nargile içimi elde edebilirsiniz. Buna ayrıca nargile içim ya da nargile içimi için kullanılan atomizerler genelde RBA olarak bilinirler. Bu atomizer kategorisinde şayet dilerseniz coil (bobin) sarımını kendiniz de yapabilirsiniz. Elbette benzeri sigara içim için de geçerli. Ancak genelde nargile içim için RBA atomizerler çok daha fazla tercih ediliyor. Buradan hareketle nargile içim için RBA atomizere haiz olmanız gerektiği de söylenebilir.

Eğer nargile içim tecrübesi yaşamak istiyorsanız tercih edeceğiniz e-likit içeriklerine de itina göstermeniz gerekiyor. Piyasada “premium e-likit” şeklinde de malum ve gerek aroma çeşitliliği gerekse VG (vejeteryan gliserol) payı daha yüksek olan bu e-likit kategorisi, nargile içim için tercih edebileceğiniz e-likitler içinde gelir. Premium e-likit için ise sitemizde de bulabileceğiniz Dinner Lady, Ruthless, Western Premium, Bomb Sauce gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Nargile İçim Avantajları
Nargile içim daha fazla eğlenceli bir e-sigara kullanma tekniğidir. Yoğun buharla muhtelif alıştırmalar yaparak kendi ufak e-sigara gösterinizi yapabilirsiniz. Buna ayrıca nargile içim için kullanılan e-likit içeriklerinde genelde boğaz vurumu sigara içim metodundaki gibi çok sert olmaz. Yani nargile içim size geleneksel bir sigaradan daha fazla nargile tecrübesi sunar. Peki nargile içim üstünlükleri bununla mı sınırlı?

Nargile içim için kullanılan e-sigara modelleri masraflı büyük ve hantal cihazlar olsalar da bu cihazlar düşük nikotin kıymetli premium e-likit içerikleri için idealdirler. Üstelik RBA şeklinde de malum tekrar yapılandırılabilir coil ve atomizer modelleri genelde nargile içim kullanılan mod cihazlarla birlikte kullanılırlar. Bu da muji pamuk ve sarım teli ile kendi bobinlerinizi sarabilmeniz anlamına geliyor. Yani nargile içiminin kendi sarımınızı gerçekleştirmenin yolunu açtığını da söyleyebiliriz. Nargile içim, sigara içim e-likit içeriklerine oranla dişlerinize daha azca zarar verir. Her ne kadar e-sigaraların dişler üstünde büyük zararlarından laf edilemese de buharı doğrudan olarak ciğerlerinize çektiğiniz için çekim sürecinden dişleriniz etkilenmez.

Sigara İçim Ve Nargile İçim Arasındaki Farklar
Sigara içim daha fazla sigarayı yeni bırakmış e-sigara kullanıcılarına tavsiye edilen ve işlevselliği ön planda tutan daha yoğun aroma ve nikotin elde eden bir içim tekniğidir. Bu içim tekniğinin günlük hayat için daha en makul bulunduğunu daha faal boğaz vurumu (sigaranın genzinizde meydana getirmiş olduğu his) sağladığını söyleyebiliriz. Sigara içim için durağan(durgun) bataryalı, hafifçe ve ufak cihazları tercih edebilir, VG payı çok yüksek olmayan e-likitlerle sigara tecrübesi elde edebilirsiniz. Sigara içim vücudunuza daha yüksek miktarda nikotin girmesini sağlar ve daha yoğun bir aromaya sahiptir. Ancak sigara içim e-sigara kullanımında buharın ilkin ağza sonrasında ciğere gittiğini unutmayın. Yine de halka aleni alanlarda ve kapalı alanlarda sigara içimi daha avantajlıdır denebilir.

Nargile içimi ise daha fazla size yumuşak bir boğaz vurumu sağlar. Çok zararlı olmasa da insan sağlığı üstünde olumsuz etkilerinden laf edilen nikotine çok ihtiyacınız yoksa, aroma çeşitliliği ve yoğun buğu istek ediyorsanız nargile içim tercih edebilirsiniz. Ancak bilhassa vasıta kullanırken ya da kapalı alanlarda nargile içim şeklinden uzak durmanızı öneririz. Bu avantajlarına ayrıca nargile içim kendi coil sarımınızı yapmanıza da imkân sağlar ve genzi tahriş etmeyen bir boğaz vurumu sunar.

Sigara içim – nargile içim arasındaki farklar konusunu değerlendirerek daha eğlenceli bir e-sigara tecrübesi yaşamanız dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir