Hazır Coil Mi, RBA Mı? ElektronikSigaraShop.org Cevaplıyor

Haz1r Coil Mi RBA M1 ElektronikSigaraShoporg Cevapl1yor

E-sigara kullanıcıların en oldukça karşılaşmış olduğu ikilemlerden biri de cihazlarında RBA şeklinde de malum RBA yani “Re – Buildable Atomizer” ya da yabancı kaynaklarda “Instant Coil” olarak geçen hazır coilleri kullanıp – kullanmamak hakkındadır. RBA mı – hazır coil mi? Pek oldukça elektronik sigara kullanıcısının aklındaki bu soruları sizler için yanıtlamaya çalışacağız. Hazır coil mi, RBA mı? Elektroniksigarashop.org sizler için cevaplıyor.

Hazır Coil Ya Da Diğer Adıyla “Instant Coil” Nedir?
E-sigara cihazları genelde “kit” olarak malum tam teşekküllü setler durumunda satılırlar. Bu da bir e-sigara aldığınızda öteki bir harcama etmeden buğu elde edebilmeniz anlamına geliyor. Tam bu aşamada hazır coil ya da öteki adıyla “Instant Coil” kavramıyla karşılaşıyoruz. Hazır coil, e-sigara cihazlarında kullanılmak suretiyle üretilmiş, sarımı daha önceden yapılma coil (bobin) yapılarına verilen isimdir. E-sigara cihazlarında kullanılan atomizer tanklar değiştikçe kullanılan hazır coil yapıları da değişir. Yani her e-sigarada her hazır coil kullanılmaz. Bazı yabancı kaynaklarda hazır coil “Premade Coil” ismiyle yani “önceden yapılma – hazırlanmış coil” adıyla da anılırlar.

Hazır coil, aslında yaya benzer bir halde sarılmış, ortasında muji pamuk bulunan hususi bir teldir. Tel, e-sigara aletinden almış olduğu enerjiyi bir ampul gibi sıcaklık enerjisine çevirir ve arasındaki pamuğun çekmiş olduğu e-likit içeriğini ısıtarak buharlaştırır. Böylelikle e-sigara buharı meydana gelir. Bu nokta mühim zira yaygın kanının aksine e-sigara cihazları duman değil buğu üretirler ve yanma prosedürü gerçekleşmediği için e-sigara, geleneksel sigaradan daha sağlıklıdır denebilir. Hazır coil, e-sigara kullanma sıklığınıza göre 1 – 2 haftada bir değiştirilmelidir. Yani hazır coil onarılamaz ve kirlendiğinde birn yenisini atomizerinize takmak zorundasınız.

RBA Coil – Rebuildable Atomizer Nedir?
RBA şeklinde de malum coil çeşidi genelde mod e-sigara modellerinde kullanılmak suretiyle e-sigara kullanıcısı tarafınca hazırlanan bir coil yapısıdır. RBA coil sarımı için gereksinim duyduğunuz şeyler arasında muji pamuk (bobin – coil yapısının ortasından geçecek, e-likiti tutan kısım), sarım teli (ısı gücünü ileten paslanmaz çelik, titanyum ya da nikel tel) ve RBA atomizer tank yuvasına ihtiyacınız vardır. Ancak bunlar içerisinde kuşkusuz en mühim olanı RBA Atomizer tanktır. Çünkü bir RBA Atomizer tankınız yoksa, coil sarımı yapmanızın da bir anlamı yoktur.

RBA, kendi sardığınız coil yapılarını kullanabildiğiniz atomizerler için kullanılan genel bir tabirdir. Bu terim “RDA” yani “Rebuildable Dripping Atomizer” ve de RTA “Rebuildable Tank Atomizer” olmak suretiyle iki ana kısma ayrılır. RDA ve RTA’ da bobin sarımını (coil telini sarmak ve arasına pamuk sokup e-likit ile ıslatmak) prosedürünü kendiniz yaparsınız. Buna rağmen RDA, e-likit sıvısını likit tankından ayrı bir yerden çekerek coil üzerine damlatır. RTA ise kendi e-likit içerisinde ne olduğu bulunan tekrar – yapılandırılabilir atomizerlere verilen isimdir ve bu atomizer tanklarda e-likit, coil bölümüne yakın bir e-likit tankında bulunur. Yine sık kullanılan bir terim olan RDTA ise hem “damlatmalı” hem de “tanklı” atomizer tanklara verilen isimdir ve bütün bu saydığımız atomizer tank modellerinde coil sarım prosedürü kullanıcı tarafınca gerçekleştirilir. Şimdi gelelim hazır coil – rebuildable coil farklarına…

Hazır Coil – RBA Coil Farkları
Hazır coil ya da öteki bir adıyla hazır bobinin ne işe yaradığını yukarıda sizlere açıkladık. Genellikle e-sigara kitlerinin içerisinde çıkan, ayrı şeklinde de satılan hazır coil ürünleri genelde yeni e-sigara kullanıcılarına öneri edilir. Bunun nedenlerini birkaç antet altında sıralamaya çalışalım.

Hazır Coil Ve RBA Coil: Kullanım Kolaylığı
Hazır coil yapılarını kullanarak e-sigaranızı yenilemek, RBA coillere göre daha kolaydır. Tek yapmanız gereksinim duyulan -hangi e-sigarayı kullanıyorsanız- tankını gövdeden ayırmak sonrasında da coil kısmını tanktan ayırmaktır. Eski coil yapılarını temizleyip gene kullanabilmeniz mümkün fakat bu oldukça kısa bir müddet için kullanım ömrünü uzatacaktır. Bu yüzden yeni ve pak olan coil’ i yuvasına taktıktan sonrasında e-sigaranızı kullanabilirsiniz. Yani yapmanız gereksinim duyulan tek şey eski – pislenmiş olan coil’i pak olan yenisi ile değiştirmektir. Eski coilinizi ise atmalısınız.

Sahip olduğunuz e-sigara cihazınızın kullanım sıklığına göre coiller bir ya da iki haftada bir değiştirilmelidirler. Hazır coili temizleyip kullansanız da bu coil yapısının ömrünü oldukça uzatmaz. Son olarak hazır coil yapılarının en büyük düşmanının aşırı ve uygunsuz kullanım bulunduğunu da belirtlelim. Eğer haiz olduğunuz e-sigara cihazını deneyimli ağızlardan aldığınız tavsiyelere göre kullanırsanız, sorun yaşamazsınız.

RBA Coil, “coil masrafsız e-sigara kullanımı” için en uygun gibi gözükür. Buna rağmen kendi coil yapılarınızı kurmak zaman, deneyim ve ek malzemeler ister. RBA coil için sarım teli, sarım pamuğu ve sarım ekipmanlarına haiz olmalısınız. Bu araç-gereç ve araçların kalitesine göre, RBA coil ile elde edeceğiniz randıman da artacaktır. RBA coil için sitemizde bulunan yüksek kaliteli malzemeleri tercih edebilirsiniz. Bu malzemeler arasında Organik Muji Japon Pamuğu (10’lu), Wick ‘N’ Vape Cotton Bacon, Organik Muji Japon Pamuğu (180 Adet) gibi sarım pamuğu çeşitleri, Demon Killer 8 in 1, Vapor Station Kanthal A1 26 AWG (10 Metre), Vapor Station Kanthal A1 28 AWG (10 Metre), Vapor Tech Kanthal A1 26 AWG gibi sarım teli çeşitlerini ve Kuro Koiler Sarım Seti, Kuro Koiler Sarım Aparatı gibi RBA coil sarım araçlarını – malzemelerini tercih edebilirsiniz.

Eğer e-sigara kullanmaya yeni başladıysanız ya da coil sarımını öğrenecek – meydana getirecek zamanınız yoksa, hazır coil sizler için daha idealdir. RBA coil için bunun yanı sıra AWG, tel çeşitleri, japon pamuğu markaları ile alakalı da bilgili olmanız gerekir. Tecrübeli kullanıcılar için de hazır coil, değiştirilmesi oldukça daha basit olan bir yapıdır ve bu yüzden sıklıkla tercih edilir.

Hazır Coil Ve RBA Coil: Masraf
Pek oldukça kaynakta bir fiyat araştırması yapmış olursanız hazır coil tutarları size oldukça fazlaymış gibi görünebilir. Ancak, hazır coil hem daha basit hem de daha kısa zamanda kullanabileceğiniz bir ürün olmasının yanısıra RBA coil yapılarından uzun solukta daha azca masraflıdır. Neden mi?

Öncelikle RBA Coil, genelde yoğun buğu ve aroma elde etmek amacıyla kullanılan bir atomizer çeşididir. Kendi coil sarımınızı yapabilmek için ilk önce bir RBA atomizere ihtiyacınız var. Buna ayrıca RBA tellerine kafi güç sağlayacak performanslı bir mod gövdeye. Bunlara ayrıca coil sarmak için hazır sarılmış tellere, sarım teline, muji pamuğa ve sarım araçlarına da haiz olmanız gerekmektedir. Tüm bu yan ürünler, RBA coil unsurlarını derhal her e-sigara kullanıcısı için oldukça masraflı hale getirmektedir.

Elektronik sigara kullanıcıları arasındaki yaygın inanış, hazır coil ürünlerinin RBA coil ürünlerine nazaran daha pahalı olduğu yönündedir. Ancak vaziyet bunun aksi yöndedir. Çünkü RBA coil için atomizer, sarım teli – sarılmış bobin, muji pamuk gibi şeylere gereksinim duyarsınız. Hazır coil ürünleri genelde ayrı ayrı değil, 5’ li – 6’ lı paketler durumunda satılırlar ki bu da yaklaşık bir kullanımla 12 hafta, daha anlaşılır bir üslupla 3 aya muadil gelir. Eğer cihazınızı sıklıkla kullanan biriyseniz bu süre 1 – 2 ay olabilir. Buradan hareketle hazır coil ürünlerinin RBA coil’e oranla daha hesaplı ve masrafsız bulunduğunu söylemek mümkün. Geleneksel sigara ve hazır coil kullanan elektronik sigara karşılaştırması yapıldığında ise e-sigaraların daha ekonomik olduğu ortaya çıkan bir gerçektir.

Hazır Coil Ve RBA Coil: Hangisi Daha Pratik?
Bu problemin da yanıtını tahmin ediyorsunuzdur. Hazır coil, değişimi oldukça daha huzurlu ve basit meydana getirilen bir coil çeşididir. RBA coil sarımını yapabilmek için uzun bir müddet emek ve vakit harcamalı, üstelik coil sarma prosedürünü kendiniz için bir tür hobi gibi görmelisiniz. Bu arada RBA Coil için bunun yanı sıra kullanacağınız malzemelerin bir kısmının ilk vakit ziyan olacağını da söylemek mümkün.

Peki RBA coil ürünlerinin hazır bobinlere göre üstünlükleri yok mu? Elbette var. Tıpkı sigara içim – MTL içim seçiminde olduğu gibi değişik e-sigara kullanıcıları için değişik tercihlerden laf etmek mümkün. Şimdi isterseniz hazır coil – RBA coil karşılaştırmasında birazcık da RBA Coil’ in avantajlarından laf edelim ve elektronik sigara kullanıcıları tarafınca niçin tercih edildiklerini derinlemesine inceleyelim.

RBA Coil Avantajları Nelerdir?
RBA coil genelde nargile içim e-sigaraların atomizer yapıları için tercih edilirler. Mod gövdeden aldıkları enerjiye daha huzurlu çevirdikleri için daha yoğun buğu ve daha yoğun aroma tadı elde eden bu coil yapıları genelde deneyimli e-sigara kullanıcıları tarafınca tercih edilirler. RBA Coil sarım işleminin en zor kısımlarından birisi de bobin telini sarmaktır. Ancak günümüzde değişik malzemelerden üretilmiş -bu malzemeler titanyum, paslanmaz çelik, nikel olabilir- ve hazır olarak sarılmış bobinlere ulaşmanız mümkün. Sitemizde de satışta olan Demon Killer 8 in 1, Clapton Wire Kanthal A1 26 AWG gibi ürünlerde de göreceğiniz üzere, RBA coil ürünlerinde tel sarımını kendinizin yapmanıza gerek yok. Ancak gene de RBA Coil kullanmanın hazır coillere nazaran daha zahmetli olduğu söylenebilir.

RBA coiller genelde mod e-sigara cihazlarıyla kullanılırlar ve yoğun buğu – yoğun aroma için tercih edilirler. Ancak hazır coil yapılarının aksine RBA coil sarımı yapmak için ilk önce kuvvetli bir mod gövdeye ihtiyacınız var. Buna ayrıca bunun yanı sıra bir RBA Atomizere de ihtiyacınız var. Sitemizde de satışta olan GeekVape Eagle, GeekVape Ammit RTA, Wotofo Serpent Mini gibi RBA atomizerler yoğun buğu ve aroma sağlayabilen atomizer modellerinin başlangıcında gelir.

Hazır coil ve RBA coil karşılaştırması yaptığımız yazımızın başlangıcında hazır coillerin 1 – 2 haftalık bir kullanım ömrü olmasından laf etmiştik. Eğer hazır mamüller yerine kendi sarımınızı yapmış olduğunuz bobinleri tercih ettiğinizde bu süre pek değişmez. Buna rağmen şayet kendi coillerinizi sarmakta ustalaşırsanız daha ekonomik bir e-sigara kullanımının kapılarını da aralayabilirsiniz.

RBA Coil Ve Mod E-Sigaralar
Sadece RBA coil değil, mod elektronik sigara cihazlarının da kendilerine özgü üstünlükleri vardır. Mod e-sigara modelleri ve RBA coillerin kullanım üstünlükleri parallellik gösterir. Hazır coil ürünlerinde genelde tek tip tel kullanılıyor olsa da, RBA coillerde değişik elementlerden üretilmiş teller de kolaylıkla kullanılabilir. Nikel, paslanmaz çelik ya da titanyum gibi malzemeler RBA coillerde sarım için kullanılabilir. Buna ayrıca mod elektronik sigara gövdeleri, değişik teller için değişik enerji seviyesi – sıcaklık ve direnç sağlayabilirler. Yani mod elektronik sigara modelleri ve RBA coil ürünlerinin kullanıcılara daha serbest bir kullanım sunduklarını kolaylıkla söyleyebiliriz.

RBA Coillerle İlgili Terimler
Kendi coillerinizi sarmak için belli bir ustalık seviyesine ulaşmanız gerektiğinden laf etmiştik. Ustalık seviyesine ulaşmak için ilk yapmanız gereksinim duyulan şeylerden birisi, alakalı terimler konusu ile alakalı bilgili olmaktır. İşte RBA coiller ile alakalı terimler;

Muji Pamuk: Japon Pamuğu şeklinde de malum bu malzeme, e-likit içeriğini çeken ve teller vasıtası ile ısınmasını elde eden kısımdır. Sanılanın aksine RBA coil için azca oranda muji pamuk kullanmanız yerinde olacaktır.

AWG: “American Wire Gauge” kelimelerinin kısaltılmış hali olan bu tabir, tellerin çapı için kullanılır. Farklı çaptaki teller e-sigara deneyiminin farklılaşmasına niçin olur. Ancak bu, bir öteki yazının konusu…

Alien Wire: Bobin sarımları için genelde Clapton tel kullanılır. Buna rağmen Alien Wire, RBA coil sarımı yapmak için tercih edebileceğiniz en kaliteli sarım tellerinden birisidir.

Kuro Coiler / Kuro Koiler: Bobin – Coil sarımı için gereksinim duyduğunuz her parça Kuro Coil, Kuro Koiler setlerinin içerisinde hazır olarak bulunur. Buna pamuk kesmek için kullanılan katlanır makas ve seramik uçlu cımbız da dahil.

Dry Burn: RBA Coiller de vakit içerisinde kirlenirler. E-sigara kullanıcıları, bobinlerindeki kirlenmenin önüne geçmek için tankı ve öteki kısımları söktükten sonrasında coil kısmını ateşlerler ve telin üstündeki e-likit ve pamuk kalıntılarının yanmasını sağlarlar. Bu vaziyet RBA coil yapılarının birazcık daha uzun ömürlü olmasını sağlarlar.

Seramik Cımbız: RBA coillerde tel bobin kısmının arasındaki boşlukların seviyesi oldukça önemlidir. Bu kısımları aralamak – aralıklarını arttırmak oldukça önemlidir. Bu ve öteki işlemler için seramik uçlu cımbız kullanılır.

İster hazır coil talep eder RBA coil… her coil yapısının kendisine özgü üstünlükleri ve dezavantajları vardır. Bu hususta oldukça malumat edinerek, e-sigara deneyiminizi oldukça daha eğlenceli hale getirmek tamamiyle sizlerin elinde. Genel olarak şayet elektronik sigara kullanmaya yeni başlayan biriyseniz, hazır coil tercih edebilirsiniz. Ancak deneyimli ve yoğun – doygun buğu elde etmek isteyen biriyseniz, RBA coil – atomizer ve bu atomizerler için mod gövdeleri tercih edebilirsiniz. Hepinize bolca buharlı günler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir