Sahte Elektronik Sigara Nasıl Anlaşılır?

Sahte Elektronik Sigara Nas1l Anla 1l1r

Sahte – Klon Elektronik Sigaralar Nasıl Anlaşılır?

Elektronik sigara, sigara bağımlılığından kurtulmanız için biçilmiş kaftandır. Ülkemizde de kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan e-sigaralardaki en mühim unsurlardan biri de özgün e sigara ve e-likit ürünlerine ulaşmaktır. Sahte e-sigara ve e-likitler “klon” olarak bilinmektedirler ve birçok site tarafınca hafife alınmayacak kadar büyük bir müşteri kitlesine ulaşmaktadır. O vakit cevaplamamız ihtiyaç duyulan soru şu; e-sigara cihazlarının orjinalliği iyi mi sorgulanır? Hem sağlığınızı hem bütçenizi tehdit eden bu ürünlerden iyi mi uzak durabilirsiniz. Sizler için marka marka e-sigara cihazlarının orjinalliğini iyi mi sorgulayabileceğinizi söylemeye çalışacağız. Buna bu arada her e-sigara üreticisi ile alakalı da özetlemek gerekirse malumat vereceğiz.

Sahte Elektronik Sigara Nasıl Anlaşılır Makalemize Konu Olan Markalar:

  • Smok (VapingTour)
  • Vaporesso
  • Eleaf
  • Joyetech
  • Wismec
  • Aspire
  • JustFog

Not: Klon elektronik sigara cihazlarını orijinallerinden ayırmak için bir Android ya da iOS işletim sistemlerini kullanan bir akıllı telefon ya da tablete ihtiyacınız olabilir. VapingTour uygulaması haricinde kolay bir QR Code Reader (Kare Kod Okuyucu) programını telefon ya da tabletinize indirirseniz özgün e-sigaraları saptamanız daha kolay olacaktır.

Bir de düzmece site ve satıcıları yakınma ederek öbür e-sigara kullanıcılarına da yardımcı olduğunuzu unutmayın.

SMOK

Klon / Sahte Smok E-Sigara  Nasıl Anlaşılır?

Smok, elektronik sigara dünyasında sahtesinin satışı en çok meydana getirilen e-sigara modellerinin başlangıcında geliyor. Alacağınız SMOK elektronik sigaraların özgün olup olmadığını aşağıdaki adımları atarak öğrenebilirsiniz.

Klon Smok Ürünlerini Saptamak İçin Bandrole Ve Seri Numaralarına Dikkat (Eski SMOK Ürünlerinde)

SMOK Ürünlerinin Üzerindeki Hologramlı Logo

Sahte – klon SMOK ürünleri için tercih edebileceğiniz ilk yol, SMOK’ un resmi internet sitesinin ana sayfasından “Red Box Güvenlik Sistemi” bölümüne gelmektir. Burada, SMOK ürünlerinin üzerinde kopyalamanın son derece zor olduğu bir bandrol olduğunu ve bu hususi lazer bandrole hangi yandan bakarsanız bakın iki tane S harfini göreceğiniz, mikro harflerle girilmiş SMOK yazısı gibi nedenler da anlatılmaktadır.

Alacağınız üründeki bandrol, buradakine benzemiyorsa, muhtemelen düzmece bir ürün ile karşı karşıyasınız demektir.

Ayrıca şayet SMOK markalı bir e-sigara ya da elektronik sigara yan ürünü alacaksanız, ürün kutusunun üzerinde seri numarası ve ürün kodu olmasına da dikkat etmelisiniz. Özellikle SMOK tarafınca üretilmiş eski ürünlerde sahtecilik böyle engelleniyordu.

Sahte SMOK Ürünleri İçin Uygulama Kullanmak (Yeni Nesil SMOK Ürünlerinde)

Öncelikle SMOK e-sigara sitesinin resmi internet sitesinden “new anti counterfreit system” bölümüne ulaşmalısınız. Bunun için linkimizi kullanabilir ya da Google’a “SMOK anti counterfreit system” araması yaptırabilirsiniz. SMOK’ un düzmece e-sigara cihazları ile alakalı bu emniyet sistemi, 22 Mart 2017 Tarihinden bu yana aktiftir.

Bu sayfaya ulaştıktan sonra, SMOK sizden iOS ve Android işletim sistemleri ile ahenkli çalışacak VapingTour sahtelik – karşıtı uygulamayı kamerası bulunan akıllı telefonunuza yüklemenizi isteyecek.

VapingTour uygulamasının son sürümü 4.2.2’ dir, uygulamanın bu versiyonunu ya da daha yüksek sürümlerini da yüklemeniz mümkündür. Uygulamayı Google üzerinde arama yaparak ya da Google Play’den indirebilirsiniz. Uygulamanın Android Linki buradadır. Ancak iOS kullanan Apple cihazlar için uygulamanın yüklenişi birazcık daha zahmetlidir.

Not: Uygulamanın iOS kullanan bir telefon ya da tablete yüklenmesi için telefonunuzda birtakım ayarlamalar yapmanız gerekir.

Not: SMOK e-sigara siparişi vermeden ilkin bu adımı gerçekleştirirseniz, teslimat esnasında vakit kaybetmezsiniz.

VapingTour – iOS’a Nasıl Yüklenir?

İOS kullanan Apple tablet ya da telefonunuz üstünden “Safari” internet tarayıcısını açın. Burada “VapingTour” programını aratın. Karşınıza “Download” sekmesi çıkacak. App Store ismi verilen ve iOS tablet – telefonlar için uygulamaların bulunmuş olduğu market, 3. Parti uygulamalarının kendi marketinde satılmasına izin vermediği için VapingTour’a Safari internet tarayıcısı üstünden ulaşmalısınız.

Download VapingTour

Karşınıza “Download – İndir” düğmesi çıkacak. Download butonuna basın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra VapingTour iOS sürümü yüklemeye başlayacak. Yükleme bitirildiğinde aşağıdaki mesaja benzer bir mesaj alacaksınız.

 

 

 

 

Bu Uyarıyı Aldığınızda “Cancel” Deyin ve Gerekli Ayarlamaları Yaptıktan Sonra VapingTour Uygulamasını İndirin.

Aldığınız bu mesaj sonra paniğe kapılmayın. Apple iOS işletim sistemi, yüklediğiniz uygulamanın kaynağının güvenilir olup olmadığını sizlere belirtiyor. “Cancel” tuşuna basın. Şimdi sırada iOS kullanan cihazınızın programa güvenmesini sağlamak var.

Telefonunuzdan Ayarlar (Settings)  > Genel Ayarlar (General) > Cihaz Yönetimi (Device Management) Kısmına Gelin. Aşağıda telefonunuzun ana menüsünden “ayarlar” bölümüne geldiğinizde iyi mi bir imaj ile karşılaşacağınızı görebilirsiniz. Görüntüler İngilizce olmasından adım adım cihazınızda hangi parçaya geleceğinizi de yazıyoruz.

 

 

Telefon ya da tabletinizden “Device Management” bölümüne geldiğinizde, uygulamayı onaylamanız istenecek. Çıkan “Gemstone and Diamonds Excange” sekmesine tıklayın.

Aşağıdaki kısımla karşılaşacaksınız.

İOS bu aşamada size “uygulamaya güveneyim mi?” sorusunu soruyor. “Trust” yani “Güven” seçeneğine tıkladığınızda, VapingTour programını kullanabilir durumda olacaksınız. İndirme tamamlandıktan sonra, aplikasyonu kullanabilirsiniz.

Şimdi sırada alacağınız SMOK elektronik sigarayı iOS ya da Android kullanan telefonlardan iyi mi sorgulayabileceğinize…

SMOK E-Sigara Orijinallik Sorgulaması Adım Adım Nasıl Yapılır?

VapingTour Aplikasyonu – Ana Ekran

VapingTour’ u telefonunuza yükledikten sonra telefonunuzdan uygulamayı açın ve security – emniyet bölümüne girin. Bunu yaptığınızda telefon kameranızın açıldığını ve bir tarayıcının çıktığını göreceksiniz.

 

 

 

 

 

Önce Kare Kod A Ve Sonra Kare Kod B Kısımlarını Okutun.

Smok, özgün ürünlerini sahtelerinden ayırmak için A ve B olmak suretiyle iki değişik emniyet kodunu ürün kutularının üzerine yerleştirir.

Solda, SMOK elektronik sigara paket kutusu üzerindeki karekod örneklerinden bir tanesini görebilirsiniz. Karşınıza iki tane kare kod çıktığını göreceksiniz.

 

İlk olarak karekod A kısmını okutun. Uygulama bu prosedürü kendiliğinden meydana getirecek ve e-sigaranızın modelini tanıyacaktır, fakat tatbik ekranında “product is not activated” yazısını göreceksiniz. Bu bir problem değil, adımları programa devam ederek ikinci adıma geçin.

Karekod A’ya bastıktan sonra, tatbik ekranındaki “activate the product” sekmesine basın. Bunu yaptığınızda B karekoduna bir uyarı mesajı almadan geçebileceksiniz.

 

SMOK e-sigaralardaki B karekodunu bir kez okutun. Karşınıza aleti kaydedip kaydetmediğiniz sorusu çıkacak. Bu uyarıya “confirm” işaretini seçerek onay verin.

VapeTour uygulaması size “Congrats!” başlıklı bir uyarı mesajı verecek. Yani aygıt özgün ve sizin kayıt tarihinizde onaylanmış oldu.

Ürününüzün aktive olup olmadığını merak ediyorsanız yeniden A karekodunu okutabilirsiniz. Size aktivasyonun hangi tarihte gerçekleştirildiğini saatine kadar belirtecektir.

Aldığım SMOK Elektronik Sahte İse Ne Olacak?

Eğer aldığınız aygıt özgün değilse, A karekodunu okuttuğunuzda bu kodun daha ilkin tarandığı mevzusu ile alakalı bir uyarı mesajı alacaksınız.

Bu da kodun daha ilkin öbür bir kullanıcı tarafınca kullanıldığını sizlere gösterecek ya da aşağıdaki uyarı mesajlarından birini almanıza niçin olabilir.

SMOK Sahte Sorgusu Konusunda Başka Neler Olabilir?

1- Başka Markaların Karekodları

Bazı kullanıcılar, öbür markalı elektronik sigaralarını da VapeTour uygulaması ile sorgulayabilirler. Bu durumda cihazın öbür bir markaya ait olduğu ya da öbür markalı bir elektronik sigara kutusundan kopyalandığı söylenebilir. Bu tip bir durumda, VapeTour Uygulamasını kullanıp karekod A kısmını okuttuğunuzda aşağıdaki gibi bir ünlem – uyarı alacaksınız ve cihazın SMOK markalı olmadığı sizlere belirtilecek.

2- Karekod A Geçersiz (Sahte SMOK E-Sigara) Uyarısı

SMOK kullanıcılarının her birinin aldıkları ürünün özgün olup olmadığını sorgulamaları ve cihazlarının özgün olmaması durumunda SMOK’ un sitesine ihbarda bulunmaları beklenir.

Böylece, sizler A karekodunu VapeTour uygulamasına okuttuğunuz vakit kuru kafa simgesi belirecek ve aldığınız – almayı düşündüğünüz ürünün düzmece olduğu uyarısını alacaksınız. Bu durumda şayet cihazınız sorgulamadan geçemediyse, ürün için mutlaka karşılık ödemeyin ve ürünü iade edin.

3- Karekod A Kaydı Yapmazsanız

Eğer e-sigaranızın orijinalliğini sorgulayıp sorgulamama mevzusu ile alakalı karekod A ve B kısımlarını sırayla okutmadan ve adımları atıp cihazınızı kayıt ettirmezseniz, hata mesajı alabilirsiniz. Eğer SMOK sahtelik sorgulama sürecini anlamadıysanız aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Yukarıda, birkaç adımda size SMOK elektronik sigaranızın özgün olup olmadığını iyi mi anlayabileceğinizi gösterdik. Ancak SMOK markalı öbür ürünleri de tercih etmeniz gerekebilir; bu tam bir e-sigara kiti değil de SMOK tarafınca üretilmiş bir atomizer tank ya da aynısı bir ürün olabilir. Bunun için de yukarıdaki yolu izleyerek aldığınız SMOK ürününün düzmece olup olmadığını araştırabilirsiniz.

Smok Elektronik Sigaralar

Özellikle SMOK Alien 220 Watt, SMOK AL85 gibi elektronik sigara modelleri ile birçok kullanıcının ilk aleti olma özelliğini sunan olan SMOK öbür birçok e-sigara üreticisi gibi Çin Shenzhen’ de bulunan bir e-sigara üreticisidir. Yine öbür e-sigara üreticisinde olduğu gibi e-sigara gövdesi, atomizer, coil gibi birçok ürün branşında üretim yapan şirket her ne kadar son yıllarda elektronik sigara pazarındaki liderliğini daha fazla Vaporesso’ ya kaptırmış olsa da hala çok rağbet gören bir müstahsil firma.

Firma, SMOK markalı elektronik sigaralarla alakalı sorunlarınızı şirketin Support kısmından cevaplıyor. SMOK resmi sitesindeki “support” kısmından markanın cihazları ile alakalı sorunlarınıza cevap bulabilirsiniz. Üstelik şirket hem mod, hem stick serisi ile alakalı cihazları için tek tek açıklamalarda bulunmuş. Aşağıdaki adımları takip ederek, cihazınızla alakalı sorunlarla alakalı cevap alabilirsiniz.

Klon Vaporesso E-Sigara Nasıl Anlaşılır?

Neyse ki düzmece Vaporesso e-sigaraları idrak etmek çok fakat çok daha kolay. Bunun için akıllı telefonunuza bir QR – Kod (Karekod) uygulaması indirmeniz ve alacağınız Vaporesso ürünlerinin kutularını dikkatli bir gözle incelemeniz kafi olacaktır. Sahte Vaporesso e-sigara ve ürünlerini anlayabilmek için yapacaklarınızı adım adım anlatalım.

Hologramlı V Harfine Dikkat Edin

İlk Adım: Sahte Vaporesso’ yu Anlamak: Vaporesso E-Sigara Kutusunu İncelemek

Klon Vaporesso ürünleri de e-sigara pazarının en çok satılan mamüllerinden birisi. Özellikle son vakit Vaporesso Swag Kit piyasada çokça bulunan bir ürün değil ki bu durum, Vaporesso’ nun ne kadar mühim bir marka olduğunu bize gösteriyor. Klon Vaporesso elektronik sigaraları anlayabilmek için ilk ilkin Vaporesso e-sigara kutusunu incelemeniz gerekiyor.

Vaporesso ürün kutusu üzerinde aşağıdaki gibi lazerle işlenmiş bir rölyef göreceksiniz. Işık altında bu rölyefi sağa sola oynattığınızda, rölyefin üzerindeki V harfinin giderek büyüyen bir holograma haiz olduğunu kendiniz de göreceksiniz. Elbette hologram V harfi, Vaporesso markasını tarif etmek için oraya konulmuş bir harf.

Vaporesso Ürünlerinde Bu Bandrol Kullanılıyor

Her Vaporesso ürününde bu bandrol bulunur. Resimde de gördüğünüz suretiyle bu bandrol, ikiye bölünmüş durumda. Üst kısım, holograma bakarak ürünün düzmece olup olmadığını anlamanız için oraya yerleştirilmiş olan bir kısım.

Altta ise bir Kare kod olduğunu kendiniz de görebilirsiniz. Bu kare kodun düzmece / klon Vaporesso ürünlerini anlamanız için son derece yardımcı olduğunu bilmelisiniz. Sahte Vaporesso elektronik sigaraları anlamanın ikinci adımı da tam burada başlıyor.

Klon Vaporesso E-Sigarayı Anlamak: İkinci Ve Üçüncü Adımlar

Sahte E-Sigaraları Anlamak İçin Kare Kod Okuyucu (QR CODE READER) Uygulamasını Tablet Veya Telefonunuza İndirmelisiniz.

İkinci adımda, Apple iOS ya da Android kullanan bir akıllı telefon ve / ya da tabletleriniz için bir kare kod okuyucu yüklemeniz gerekiyor.

Daha sonra Vaporesso ürünlerinin üzerinde bulunan kare kod kısmını bu tatbik – aplikasyon ile taramanız gerekiyor.

Bunun için Andoid ya da iOS yüklü tablet ya da telefonunuz için Google Play Store’dan ya da iOS iTunes’ dan bir kare kod okuma programı indirmeniz gerekli.

Android tablet ya da telefonlar için kare kod uygulaması için bağlantıya tıklamanız yeterlidir. Ayrıca iOS için buradan kare kod okuyucu indirebilirsiniz. Bildiğiniz kare kodlar QR Code şeklinde de adlandırılıyorlar. Bununla birlikte her kare kod okuma programının telefon ya da tabletinizin kamerasını etken hale getirdiğini de unutmayın. Şimdi gelelim düzmece ya da düzmece olmasından şüphelendiğiniz Vaporesso e-sigara cihazını iyi mi saptayabileceğinize…

Vaporesso Ana Sayfa – En Alt Kısım – Ecig Orginality Checker İle Seri Numarası Sorgusu Yapabilirsiniz.

Bunun için telefon ya da tabletinizdeki kare kod programını açın.

Daha sonra kameranızı Vaporesso ürününün hologram logosunun bulunmuş olduğu kısmın altındaki kare kodu okutun. Bunu yaptığınızda cihazınız kendiliğinden Vaporesso’ nun ana sayfasına gidecektir.

Sahte Vaporesso e-sigaraları anlayabilmeniz için ilaveten kare kodun altındaki kodu kare kodun yönlendirdiği Vaporesso ana sayfasının en altındaki “Ecig Originality Checker” bölümüne rakam ve harflerin arasında boşluk olmadan girmeniz gerekir.

Vaporesso Bandrolünün Altındaki Gri Kısmı Kazıyarak Seri koduna Ulaşabilir Ve Sorgu Yapabilirsiniz.

Eğer bütün bu sınavlardan başarıyla geçerseniz, sorguladığınız Vaporesso e-sigara orijinaldir anlamına geliyor.

Ancak yeni Vaporesso elektronik sigaralarda (yani aynı model fakat daha yeni bir üretim zamanı olanlarda) güvence kartının içerisinde – yanısıra kazıyarak koda erişebileceğiniz bir kısım bulunur. Bu kısmın üzerinde “scratch and check”yani “kazı ve denetim et” yazmaktadır.

Bu bölümü kazıyıp, Vaporesso’ nun resmi ana sayfasına gelebilir ve ve Ecig Originality Checker” bölümüne kodu girerek ürününüzün özgün olup olmadığını rahatça anlayabilirsiniz.İngilizce seviyeniz iyi ise, buradaki urlden iyi mi sorgulama yapabileceğinizi kendiniz de öğrenebilirsiniz.

Sahte / Klon Eleaf Elektronik Sigara Nasıl Anlaşılır?

Eleaf için de orijinallik sorgulama prosedürü gayet fazla kademe içermez ve son derece kolay birkaç aşamadan oluşmaktadır. Piyasada en çok  sahtesi bulunan sahte / klon elektronik sigara cihazlarının başlangıcında ise Eleaf iStick Pico 75 Watt gelmektedir. Küçük ve makul fiyatlı bir box mod elektronik sigara olan Eleaf iStick Pico 75 Watt, çok istek edilen bir Eleaf ürünü olduğu için sahtesi üretilen elektronik sigara modellerinin arasında gelmektedir.

Eleaf Pico 75 Watt Sahtesi En Fazla Olan Ürünlerden…

Sahte Eleaf elektronik sigara ürünlerini idrak etmek için Eleaf e-sigara aletinin kutusunu incelemelisiniz. Eleaf e-sigara kutusundaki doğruluğunu sağlama kodu ile ne yapacağınızı şayet İngilizceniz iyi ise buradan öğrenebilirsiniz. Şimdi gelelim düzmece Eleaf e-sigarayı iyi mi öğrenebileceğinize…

Bunun için ilk ilkin düzmece olduğunu düşündüğünüz Eleaf ürününün kutusunu inceleyin. Kutu üzerinde kazımalı bir kısmın olduğunu kendiniz de göreceksiniz. Bu kısım aşağıdaki gibi görünmektedir. Aşağıda görüntüsünü paylaştığımız sayfanın kırmızı ok ile yayınlanan kısmına, Eleaf ürününün üzerinde, kare kod göreceksiniz.

Eleaf, Sahteciliğin Önüne Geçmek İçin pek Çok Farklı Yöntem Sunuyor.

Bu kare kodu Android ya da iOS için yüklediğiniz bir kare kod okuyucu ile okutabilirsiniz. Tablet ya da telefonunuz için bunu yaptığınızda kendiliğinden www.eleafworld.com sitesindeki “Query” (Sorgulama – Orijinallik Sorgulama) bölümüne ulaşacaksınız. Bu Query bölümü Eleafworld.com ana sayfasının en alt kısmında bulunur.

Sorgulama bölümüne (kırmızı ok ile belirtilen yere), kare kod bölümünün altındaki bölümü hafif kazıyarak erişebileceğiniz kodu girmeli ve sorgulatmalısınız.

Siteye ulaşmak için kare kodu telefonunuza yüklemelisiniz. Dilerseniz Android telefon ya da tabletler için kare kod uygulaması için linki tıklayabilirsiniz, iOS kullanan telefon ya da tabletler için ise ihtiyaç duyduğunuz kare kod uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Eleaf Seri Numarası Sorgu Kısmı (Query Kısmı – Kırmızı Okla İşaret Edilen Yer) Görünmektedir. Eğer isterseniz, aldığınız ürünün seri numarasını Eleaf ana sayfasının en altındaki bu kısımdan da sorgulatabilirsiniz.

Eleafword.com Ana Sayfasının En Altından Seri Numarası Kontrolü Yapabilirsiniz.

 

 

Dikkat: Yeni Üretilmiş Eleaf Ürünlerinde Orijinallik Nasıl Sorgulanır?

Bunun için yukarıdaki adımları atmanız gerekiyor. Ancak kullanacağınız Eleaf ürününün yeni üretilmiş olanlarında bu sistem şu şekilde çalışır; hafif kazıyıp siteden sorgulayacağınız koda ulaşmak için ilkin kazınacak alan üzerindeki plastik ön bölümü soymanız gerekebilir.

Eleaf, Pek Çok Farklı Yöntem Sunuyor

Aşağıda bu plastik bölümü rahatça görebilirsiniz. Bu plastik kabuğu soyup, kutu yüzeyi ile arasına siyah renkli bir kısım yerleştirdiğinizde,  Eleaf logosunun altındaki renkli kısımları da görebileceksiniz.

Bu da mühim bir orijinallik sorgulama yöntemidir şayet yazdıklarımız sizlere kafi gelmediyse buradaki videodan yardım da alabilirsiniz. Bu arada, Eleaf’ in sorgulama sayfasına renkli kare kodu okutarak da ulaşabilirsiniz, bunu da yeniden etmekte yarar var. Eğer attığınız adımlardan sonra bir hata ya da uyarı ile karşılaşırsanız, almayı düşündüğünüz Eleaf Elektronik Sigara / Eleaf Ürünü sahtedir.

Sahte Joyetech E-Sigara Nasıl Anlaşılır?

Joyetech Ana Sayfasının En Alt Kısmında “Copycat” ve “Security Code” Kısımlarına Ulaşabilirsiniz.

Elektronik sigara pazarının en köklü üreticilerinden biri olan Joyetech de sahtesi / klonu üretilen birçok değişik elektronik sigara modelinin müstahsil pozisyonunda olan bir firma.

Firmanın e-sigara ürünlerinin özgün olup olmadıklarını sorgulayarak düzmece Joyetech e-sigara cihazlarını anında anlamanız mümkündür.

Sahte Joyetech e-sigaraları anlamanız için ilk ilkin Joyetech’ in resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sitenin ana sayfasının en alt kısmında “Who We Are” bölümünü göreceksiniz. İngilizce “biz kimiz” başlığı altında Joyetech Firması ile alakalı birçok bilginin verildiği bu alanın alt kısımlarının altında ilaveten “Copycat” sekmesi bulunuyor.

Copycat Kısmında, Sahteci E-Sigara Satıcıları Firma Tarafından Afişe Ediliyor.

Aşağıdaki imajdan iyi mi bir kısım olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.

Bu sekmeyi açtığınızda, arasında ülkemizin de bulunmuş olduğu bütün ülkelerde Joyetech tarafınca onaylanmamış ya da düzmece Joyetech e-sigara satan bütün e-ticaret sitelerini görebilirsiniz.

Eğer aldığınız ya da alacağınız Joyetech e-sigara ürünün düzmece olup olmadığını denetlemek dilerseniz uygulayabileceğiniz öbür bir yol ise şu şekildedir;

Joyetech Ana Sayfasının En Altında (Ortada) Security Code Kısmını Görebilirsiniz.

Joyetech’ in ana sayfasının footer kısmında “Security Code” yazan bir barkod imajı  göreceksiniz. Barkod imajına tıkladığınızda, aldığınız Joyetech e-sigara kutusu üzerindeki emniyet kodunu sorgulayabileceğiniz boş bir alanın da olduğu sayfaya gideceksiniz. Buradaki Query (Sorgu) bölümüne emniyet kodunu yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Buradan Da Güvenlik Kodu Sorgulamasını Yapabilirsiniz. Dilerseniz buradan Joyetech E-Sigara Orijinallik Sorgusu Sayfasına Hemen Ulaşabilirsiniz.

Eğer aldığınız ya da almayı düşündüğünüz e-sigara siteden geçer not almıyorsa, ürün düzmece demektir. Klon Joyetech e-sigara cihazını size satan site ya da kurumu, Joyetech’ e yakınma ve suç duyurusu ederek sizinle aynı ülkedeki öbür kullanıcıların mağdur olmasını engelleyebilirsiniz. Bunu yalnızca düzmece Joyetech e-sigara ürünleri için değil, öbür markalı mamüller için de uygulamalısınız.

Sahte / Klon Wismec Nasıl Anlaşılır?

Wismec, bilhassa piyasaya sürdüğü etkin mod gövdeler ile anılan bir elektronik sigara markası. Firma, performansı ile en mühim elektronik sigara mod gövdelerinin yanısıra bunun yanı sıra birçok değişik ürün de üretiyor. Peki düzmece ya da düzmece olmasından şüphelendiğiniz bir Wismec E-sigaranın orijinalliğini iyi mi sorgularsınız?

Wismec Ürünlerinde Bu Tipte Bandroller Bulunur.

Wismec de sahte / klon elektronik sigaralar için benzer bir sorgulama metodu geliştirmiş. Wismec’ in resmi internet sitesinde “batchcode” isminde bir kısım bulunuyor. Bu kısma, bir Wismec elektronik sigara aldığınızda o kısımdaki kaplamalı bölümü kazıyınca çıkan kodu girebilir ve daha sonra ürününüzün özgün olup oladığını anlayabilirsiniz.

Ana Sayfa – Support – Serial Number Aşamaları İle Orijinallik Sorgusu Yapabilirsiniz.

Wismec’ in batchcode bölümüne ise urlden ulaşabilirsiniz.

Buna bu arada klon Wismec e-sigaraları idrak etmek için, Wismec Ana Sayfa > Support (Destek) > Serial bölümüne girebilir ve burada ürünün serial numarasını sorgulatarak da prosedür yapabilir ve e-sigaranızın özgün olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kare Kod Ve Kazınan Yerdeki Seri Numarası İle Wismec Orijinallik Sorgulanabilir.

Aşağıda Wismec’ in Batchcode Alanını Görebilirsiniz. Bir Wismec e-sigara aldığınızda, gri alanı (Skratch Check) kısmını kazıyabilir ve çıkan kodu kare – kod ile erişebileceğiniz Wismec / Batchcode alanında sorgulatabilirsiniz. Bunun için alakalı sayfadaki Query (Sorgu) alanına karşılaştığınız seri numarasını girmelisiniz.

Wismec elektronik sigaralarda bunun yanı sıra seri numarasını da direkt olarak sorgulatmanız mümkün. Ana sayfa / yardımcı (Support) / Serial Number kısmından da seri numarası sorgulatması yapabilir ve böylelikle elektronik sigaranızın özgün olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Burada da Wismec’in de ürünlerinin üzerinde bir kare kod olduğunu kendiniz de görebilirsiniz. Bu karekod, bir Wismec elektronik sigara kutusunu aldığınızda karşınıza çıkabilir.

Peki bu kare kod ne işe yarar? Diğer e-sigara cihazlarında olduğu gibi, bu karekod size belirttiğimiz orijinallik sorgulama alanlarına akıllı telefonunuz ile derhal ulaşmanızı sağlar.

Klon / Sahte Aspire E-Sigara Nasıl Anlaşılır?

Aspire da elektronik sigara kullanıcıları arasında son derece olan bir müstahsil firma. Hatta Aspire’ ın öbür birçok e-sigara üreticisinden daha köklü bir müstahsil olduğunu söylemek mümkün. Peki düzmece / klon Aspire e-sigara iyi mi anlaşılır?

Aspire Orjinallik Sorgusu İçin Ana Sayfa – Support – Copycat Kısmına Gelmeliniz.

Aspire, öbür elektronik sigara üreticilerinden değişik olarak, sahtecilik mevzusu ile alakalı birazcık daha değişik bir yol izlemiş. Firma, bir forum bölümü açarak buradaki Aspire ürünlerini kullanıcıların malumat ve tecrübelerini paylaşmalarını sağlıyor. Bu forum bölümüne ulaşmak için Aspire’ ın ana sayfasından “Support” yani “Destek” bölümüne gelmelisiniz. Daha sonra yardımcı sekmesinin altındaki “Copycat” Sekmesine gelmeniz ve daha sonra alakalı foruma girmeniz bekleniyor. Ancak forumda yazılanları anlayabilmeniz için Google Translate’den faydalanmanız ya da iyi derecede İngilizce biliyor olmanız gerekiyor.

Ürün Kutusundaki Bandrol, Sizi Hemen Sitenin İlgili Alanına Götürecek.

Dilerseniz Aspire Copycat forum alanına urlden de ulaşabilirsiniz. Ancak aldığınız bir Aspire e-sigara aletinin orijinalliğini sorgulamanız için yapabileceğiniz birçok değişik şey var. Bu bahsettiğimiz, yapabileceklerinizden yalnızca ilki.

Aspire / Support (Destek) / Copycat kısmında, lisanssız ya da düzmece Aspire e-sigara ve öbür Aspire ürünlerini satan satıcı firmaları ülke ülke listelerine ulaşabilir, düzmece Aspire ürünleri ile alakalı malumat alabilir ya da Aspire’ ın düzmece Aspire elektronik sigara ile alakalı yapmış olduğu emniyet çalışmalarına ulaşabilirsiniz.

Aspire, düzmece Aspire e-sigara ürünlerini tespit etmek için öbür şirketler gibi sahtecilik karşıtı birçok tedbir alıyor. Aspire’ ın almış olduğu bu önlemler birtakım açılardan öbür e-sigara firmalarına olabildiğince benziyor. Yeni Aspire düzmece ürün sorgusu için iki teknik var. Bu yöntemlerden ilki, “eski doğruluğunu sağlama yöntemi” ve öteki ise “yeni doğruluğunu sağlama yöntemi” ismini alıyor.

İki Farklı Sistemle, Aspire Ürünlerinin Orjinalliğini Sorgulayabilirsiniz.

Aspire’ ın kendi resmi internet sitesinin en altındaki kısımdan bu alana erişebilir ve dilediğiniz sorgulamayı yapabilirsiniz. Peki Aspire e-sigara kutusundaki sorgulama kısmında neler var ve bu kısım iyi mi görünüyor?

Yeni Aspire Anti – Sahtecilik Etiketine Bir Bakalım;

Ürün Kutusundaki Bandroldeki “Genuine” Hologramına Dikkat

Bu anti – sahtecilik etiketi, Aspire e-sigara kutusunda bulunuyor. Etiketin sol alt kısmında lazer baskılı hologram  “Genuine”  yazısını göreceksiniz. Kelime anlamı olarak “hakiki – düzmece olmayan” anlamına gelen bu kelime, Aspire ürünlerinin kutusu üzerinde bulunur ve kafi ışıkla bu Genuine yazısı değişik şekillerde görünür.

Etiketin sağ kısmında ise bir kare kod olduğunu görebilirsiniz. Bu kısım, Aspire ana sayfasının en altındaki sorgu kısımlarına ulaşmanızı sağlar. Eğer yeni etiketli bir ürün aldıysanız yeni etkilet imajının altındaki, eski etiketli bir ürün aldıysanız eski etiket resminin altındaki sorgu alanından istediğiniz prosedürü yaptırmanız mümkündür.

Aspire ürün kutusunun üzerindeki etiketteki kare kodu akıllı telefon ya da tabletinize okuttuğunuzda akıllı telefonunuz kendiliğinden Aspire’ ın resmi internet sitesine bağlanacaktır. Sitenin en alt kısmından (etiket imajlarının altından) sorgu yapmanız için lüzumlu olan kodlara ise, etiket üzerindeki kare kodun altındaki alanı kazıyarak ulaşabilirsiniz.

Aspire’ ın Yeni Anti – Sahtecilik Etiketini Kullanmak İçin Aşağıdaki Adımları İzleyin

Eski Aspire Anti – Sahtecilik Etiketi

Ürün Kutusundaki Bandrolün Üstündeki Gri Kısmı Kazıyıp, Hemen Aşağısındaki Kutuya Girerek Ürününüzü Kontrol Edebilirsiniz.

Aspire tarafınca daha ilkin üretilmiş mamüller için de orijinallik sorgulaması yaptırmanız mümkündür. Bunun için aşağıdaki görselimizdeki adımları uygulamanız kafi olacak.

Sahte Aspire e-sigara ve elektronik sigaraları idrak etmek için eski ve yeni orijinallik bandrollerindeki “Genuine” hologramını kafi fer altında incelemeyi sakın fakat sakın dikkatsizlik etmeyin. Android ve iOS için kare kod programını ise (yeni anti – sahtecilik etiketinde buna mutlaka ihtiyacınız olacak) buradan ve iOS için buradan kare kod tatbik – aplikasyonlarına ulaşabilirsiniz.

Sahte JustFog E-Sigara Nasıl Anlaşılır?

Özellikle son vakit e-sigara kullanıcıları için piyasaya sürdüğü pod sistemli elektronik sigara modelleriyle adından laf ettiren Justfog, düzmece JustFog e-sigara modellerini saptamanız için ana sayfasında “product authenticity” isminde bir sekme bulunduruyor. Bu sekmeyi tıkladığınızda karşınıza iki öbür sekme çıkıyor. Bunlar; “Counterfeit Products” (Sahte Ürünler) ve “Check Your Serial Code” (Seri Kodunuzu Kontrol Edin) sekmeleri.

Check Your Serial Code Kısmından İse Aldığınız JustFog Ürününün Orijinal Olup Olmadığını Seri Numarasını Sorgulayarak Ulaşabilirsiniz.

Bu kısımlardan birincisine tıklarsanız, JustFog e-sigara kutusu üzerindeki seri kodunu siteden sorgulatabilirsiniz.

Counterfeit Products Yani Sahte Ürünler Kısmında Satıcılar Afişe Ediliyor.

Bu sekmedeki ikinci kısma tıklarsanız, düzmece JustFog e-sigara üreten firmaların bir listesine rahatça ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki okla gösterilmiş olan kısım, seri numarası ile orijinallik sorgulaması yapmanıza imkân verir.

JustFog ana sayfasından düzmece Justfog elektronik sigaraları anlamanız son derece kolay. İlgili sekmeye tıkladığınızda “check your serial number” bölümüne ulaşacaksınız. Burada sizi aşağıdaki gibi bir sayfa karşılayacak.

JustFog Elektronik Sigaralarda “Scratch Here” Denilen Kısmı Kazıyın Ve Çıkan Kodu Aşağısındaki Kutucuklara Girin. İkinci Kısım (Pembe) İse Sizin Bir Bilgisayar Olmadığınızı Onaylamak İçindir.

İlgili alana bu link ile de ulaşabilirsiniz.

Yeşil renkli etiketin altındaki gri alanı kazıyın. Daha sonra içi beyaz renkli 4 kutucuğun içerisine 21 haneli seri numaranızı girdikten sonra Security Check kısmındaki rakam ve harfleri altındaki boş – gri alana girin ve sonra “Verify” tuşuna basın.

Sonuç müspet ise JustFog e-sigaranızın özgün olduğu söylenebilir. Ancak bir problemle karşılaşmadıysanız ürününüz tamamiyle orijinaldir denebilir.

Sahte Tesla E-Sigara Nasıl Anlaşılır?

Sizlere SMOK, Vaporesso, Eleaf, Wismec, Joyetech, Aspire, JustFog gibi e-sigara pazarına hükmeden e-sigara üreticilerinin düzmece mamüllerinden iyi mi uzak durabileceğinizi söylemeye çalıştık. Elbette gözümüzden kaçan e-sigara üreticileri de yok değil. Bu elektronik sigara üreticilerinin başlangıcında Kangertech ve Tesla geliyor. Bu firmaların ürettikleri e-sigara cihazlarının orijinallik sorgulama prosedürü birazcık daha zahmetli olduğu için, bu tarz şeyleri bloğumuzdaki öbür içeriklerin mevzusu olarak ele alacağız.

Eğer sahte elektronik sigara cihazları ile alakalı atladığımız, gözden kaçırdığımız nedenler var ise sitemizin yorum kısmından bize erişebilir ve malumat alabilirsiniz. Yorumlarınız bizlerin ve sizle aynı e-sigara markasını kullananlar için aydınlatıcı olacaktır.

Sahte – Klon E-Sigaraları Anlamanız İçin Birkaç İpucu 

Son olarak “counterfeit” (sahte), “Authentic” (orijinal – otantik), “Fake” (sahte), Clone – Klon (Sahte E-sigara cihazları için kullanılan bir öbür tabir) ve Genuine (Orijinal – Hakiki – Taklit Olmayan) gibi İngilizce kelimeleri de kullanarak Google’ da kendi aramalarınızı yapabilirsiniz. Google Translate kullanarak ya da İngilizce bilen yakınlarınızdan yardım alarak kendi aramalarınızı gerçekleştirebilir ve son gelişimleri böyle takip edebilirsiniz.

Markası ve modeli ne olursa olsun, e-sigara ürünlerinin orjinalliklerini sorgulamak için VapingTour ya da öbür QR Okuyucu – Kare Kod Okuyucular indirerek kullanabilirsiniz. Bir kural dışı olarak, VapingTour; iOS için belli prosedürlerden sonra fakat yüklenebilmektedir.

Genel olarak her elektronik sigara ürününün orijinallik sorgusu QR kodların okutulması ve QR kodun yönlendirdiği sitede muhtelif sorgulanması ile gerçekleşir. Sorgu için genellikle “scratch” yazan gri bölümü (bu kısım, eskiden oynanan kazı – kazan kısımlarına benzer) kazımanız ve oradaki kodu sitenin belli alanlarında sorgulatmanız gerekir. Bu arada ürününüz düzmece çıkarsa, iade istek edin. Olumsuz cevap alırsanız, internetteki muhtelif mecralarda fena amaçlı satıcıları afişe ederek öbür e-sigara kullanıcılarını da uyarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir