E-Sigara Bademcik İltihabına Neden Oluyor Mu?

ESigara Bademcik 0ltihab1na Neden Oluyor Mu

E-sigara hakkında tıp araştırmaları bütün hızıyla devam ediyor. Şimdilik, hayattaki genel kanının e-sigara kullanımının zararsız olduğu yönünde bulunduğunu söyleyebiliriz. Örneğin e-sigara sıvılarının içerisinde bulunan nikotinin kanserle bir ilgisinin bulunmadığı herkesçe artık kabul edilmiş durumda. Ancak gene de e sigara ve teneffüs yolu rahatsızlıkları arasında bir irtibat olup olmadığı hala araştırılıyor. Boğaz rahatsızlığı dendiğinde de akla ilk gelen “bademcikler” oluyor. Bu nedenle e-sigara bademcik iltihabına niçin oluyor mu? sorusu birçok kullanıcının kafasına takılan bir soru. E-sigara ve bademcik mevzusuna geçmeden önce, sigara ve bademcik iltihabı arasındaki ilişkiye de yer vermeye çalışacağız

Bademcik Ve Bademcik İltihabı

Tıp literatüründeki ismi “tonsil” olan bademcikler, soluk borusunun ağız ile birleştiği kısımda, soluk borusunun iki yanısıra bulunan etlere verilen isimdir. Bademcik iltihabı ise, soluk borusunun ağız ile birleştiği bu bölümde gerçekleştirilen iltihaplanmara verilen isimdir. Kirli hava, sigara dumanı, viral enfeksiyonlar ve daha birçok niçin bademciklerin iltihaplanmasına niçin olabilir. Bademcik iltihabı tıp dilinde tonsillit olarak adlandırılır.

Belirtileri arasında kusma, baş ağrısı, halsizlik ve boğaz kuruluğu bulunan bademcik iltihabı bunun yanı sıra bademciklerin kızarmasına ve şişmesine niçin olur. Günümüzde birçok yetişkinin şikayetçi olduğu uyku apnesine de niçin olabilir. Boğaz iltihabının başlıca nedeni, içerisinde değişik zehirli kimyasallar bulunan havanın, mikrop ve virüslerin bademcik organını hasta etmesidir. Bu durumda bademcik organı mikroplarla başedemez ve bademcik iltihabı meydana gelir.

Bademcik Ve Sigara

Günümüzde birçok doktor, bademcik iltihabı ile sigara kullanması arasında doğrudan olarak bir ilişki bulunmuş olduğu mevzusu ile alakalı hemfikir. Her sigara dalı, içerisinde 4000 tane zehirli kimyasal bulunan bir kokteyl gibidir ve sizler sigaranızı yaktığınızda bu zehirli kimyasallar açığa çıkar. Elbette ortaya çıkan kimyasal maddelerin arasında nikotin de bulunmaktadır. Ancak nikotin elde etmek için vücudunuzu bu zehirli kimyasallara (radyoaktif bir madde olan radyum, aseton, zifir, katran bu zehirli maddelerden yalnızca birkaçı…) maruz bırakmanıza gerek yoktur.

Bildiğiniz gibi e-sigara, sigaranın tam anlamıyla bu “zehirli” tesirini ortadan kaldırmak için iyi bir alternatiftir. E-sigara buharı içerisindeki zehirli maddeler, fakat oldukça uzun bir kullanım süresinde vücuda zarar verir. Yani e-sigara kullanmanın tam anlamıyla sıhhatli olduğu söylenemez. Yine de, sağlığınıza olan tesirleri hesaba katıldığında e-sigara kullanmak, sigaranın yanısıra oldukça masum kalmaktadır.

E-sigara da size nikotin sağlar. Ancak yaygın kanının aksine nikotin, kan basıncını arttırmak ya da damarlara zarar vermek ve bağımlılık yapmak haricinde sıhhat problemlerine niçin olmaz. Söz mevzusu kanser türleri olduğunda suçu sigaradaki öteki zehirli kimyasallarda aramak daha yerinde bir davranış olacaktır.

E-Sigara Ve Bademcik

E-sigara tamamiyle sıhhatli değildir. Bugün dünyanın dört bir yanısıra e-sigara hakkında tıp araştırmaları bütün hızıyla devam ediyor. Şimdilik e-sigara kullanmanın ciddi sıhhat problemlerine yol açması hakkında bir buluntuya rastlanmadı. Yine de aşırı e-sigara kullanmanın boğaz kuruluğu, baş ağrısı, kilo kaybı ya da kilo alma ve boğaz iltihaplarını tetiklemekte bir tesiri var. Peki iş, bademcik iltihabına gelince ne oluyor?

Kulağa ilginç gelebilir fakat dünyada birçok şahıs bademcik iltihabından kaynaklı sigarayı bırakıp e-sigara kullanmaya başlıyor. Bu kişilerin raporlarına göre e-sigara, sigaranın bademciklerde meydana getirmiş olduğu hasarı / rahatsızlığı meydana getirmiyor.

Doktorların “bademcik iltihabı” bulunan birçok hastaya sigarayı bırakma tavsiyesinde bulunmuş olduğu malum bir şey. Ancak sigarayı bir anda bırakmak zannedildiği kadar basit bir şey değil. Eğer sigara kullanmayı bademciklerinizden kaynaklı bırakıyorsanız, e-sigara gerçekleştirilen belirtilerin tesirini mühim seviyede azaltabilir.

Özetle, sağlığa olan tesirleri hemen hemen meçhul e-sigara, sigaradan kaynaklı bademcikleri iltihaplanan hastalar için iyi bir alternatif olabilir. Tabii bundan çıkarılacak sonuç, e-sigara kullanmanın bademcik iltihabını ortadan kaldırması olmamalı.

E-Sigara Ve Diğer Solunum Yolu Hastalıkları

E-sigara kullanmanın birtakım teneffüs yolu rahatsızlıkları ile bağlantısı var. Bunlardan ilki, boğaz kuruluğu. Elektronik sigara kullanımının boğaz kuruluğuna niçin olmasını istemiyorsanız, e-sigara kullanırken bolca bol su tüketmeyi de dikkatsizlik etmemeniz gerekiyor.

Bazı kişilerde “nikotin alerjisi” bulunabiliyor. Nikotin alerjisi, soluk borusunun daralmasına ve solunumun mühim seviyede zorlaşmasına niçin oluyor. E-sigara kullanırken, nikotin seviyesini rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Bu da, nikotin alerjisi bulunan insanların basitçe teneffüs yapabilmesini sağlar.

Grip, nezle ve aynısı hastalıklar esnasında e-sigara kullanmanız oldukça önerilen bir şey değil. Ancak şayet sigara kullanan biriyseniz, sigara yerine e-sigara kullanmayı tercih edebilir ve böylelikle boğazlarınızın daha oldukça tahriş olmasını engelleyebilirsiniz.

Son olarak bir mevzuyu daha aydınlatalım; e-sigara buharı çevrenizdekilere zarar vermez. Yine de buharın çevredeki ufak çocuklarca solunması, onların sağlıklarını riske edebilir. Ancak sigara kullanıcıları ve yetişkinler için e-sigara buharının zararlı olduğu söylenemez.

E-sigara cihazlarının kullandıkları aromalı ve sıvı nikotin içeren içeriklerin e-likit olarak adlandırıldığını ve bu likitlerin nikotin içerdiğini unutmayın. Nikotinin kanserle doğrudan bir ilişkisi bulunmuyor olabilir fakat damarları tıkadığı da bir gerçek. Yani sıhhatli bir teneffüs için e-sigara kullanımını abartmamanız yerinde olacaktır.

E-Sigara Kullanırken Bademcik İltihabı Riskini Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Sadece bademcik iltihabı için değil, öteki teneffüs yolu rahatsızlıklarından korunmak için e-sigara kullanırken birkaç noktaya dikkat etmeniz kafi olacaktır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Başta bademcik iltihabı, nezle, grip ve soğuk algınlığının başlıca sebebi mikrop ve virüslerdir. Sürekli içerisinden sıcak buğu geçen ve drip tip şeklinde de malum e-sigara ağzılık kısmını ve e-sigara cihazınızın öteki kısımlarını oldukça pak tutun. E-sigara için kullanılan likit içeriklerinin bir oldukça şekerlidir. Ancak bu şeker, likitlerin üretilmesinde kullanılan VG içeriğinden yani vejeteryan gliserolden gelir. Şeker yapışkan bir maddedir ve gün süresince e-sigara kullandığınızda leke ve tozun cihaza, atomizer tank ve ağızlık bölümüne yapışmasına niçin olur. Bu yüzden, likit sızıntılarını önemseyin ve sızıntı gerçekleştiği anda likitle ıslanan kısımları temizleyin.

Viral enfeksiyonlar, tükürük ile basitçe bulaşabilir. Bu yüzden aynı ağızlığı kullanarak cihazınızın kullanılmasına izin vermeyin. E-sigara ağızlığını temizlemek kafi gibi görünse de bilhassa virüsler için yeteri kadar etkili olmayabilir.

E-sigara cihazlarınıza ihtiyaç duyulan özeni gösterin. Yanık coil ile çekim yapmak tehlikelidir. Aynı şey, coil içerisindeki pamuk için de geçerli. Bu yüzden hazır coil (bobin) kullanıyorsanız yanınızda yedek bulundurmayı unutmayın ve coilleri makul aralıklarla değiştirin.

Yüksek PG yerine, yüksek VG içeren, çekimi basit e-likitleri tercih edin.

Bunların dışında, aşırı e-sigara kullanmaktan kaçının. Aşırı kullanım coil ve likit tüketimini arttırır. Hatta daha yoğun ve azca masraflı bir kullanım metodu olarak MTL / sigara içim şeklini tercih edebilirsiniz. Grip, nezle, astım ya da bademcik iltihabında nikotin seviyesini düşürmek etkili olur. Hatta 0 nikotin içeren e-likitler sizler için daha makul olacaktır. Bu, daha yumuşak bir boğaz vurumu sunar ve genzinizi zorlamaz.

Son olarak, düzmece e-sigara mamüllerinden (cihaz da dahil) uzak durun. Sahte e-likit, klon e-sigara ürünleri sağlığınızı tehdit edebilir. Orijinal e-sigara ürünlerini nerden buluruz dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için www.blogvaper.com adresine uğrayabilir, özgün likit, premium likit ve elektronik sigara çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir